מחכה


אתה משלם אחוז מאד גבוה מהמשכורת שלך עבור דירה בתל אביב כי פה העבודה, מרכז החיים והחברים שלך. כן, יגידו כל תומכי הכלכלה הליברלית, אתה יכול גם לגור בגדרה, זה לא רחוק, אבל אתה נולדת אדם לעולם, לא אדם לעולם הכלכלה הכובשת ואתה מאמין שמגיע לך לחיות באושר, גם אם אתה נחנק כלכלית (ועדיין מותר לך להתלונן). אז אתה יושב בתל אביב בדירה השכורה שלך ומחכה שבועת הנדלן תתפוצץ ויתחיל הכל מהתחלה, אולי בצורה קצת יותר בריאה, ובינתיים אתה מחכה.

ואתה קורא על הפערים בחברה, איך העשירים נהיים עשירים יותר והעניים נהיים עניים יותר ואתה יודע שזה עניין של זמן עד שהעניים יותר כבר לא יצביעו את ההצבעות המסורתיות שלהם ויעלו על הכנסת עם לפידים כי זה לא יכול להיות אחרת והכל יתפוצץ ויתחיל מהתחלה, אולי בצורה קצת יותר בריאה, ובינתיים אתה מחכה.

ואתה יודע הרי שהמדינה השניה שבונים שם בהתנחלות כבר 46 שנה, יושבת כמו עצם בגרון לפלסטינים שהיו שם לפני שמפא”י החליטו שזה רעיון טוב להתרחב, יוזמה שבגין אימץ לליבו והמשיך והמשיך והמשיך ונהיה ביבי והמשיך והמשיך ונהיה בנט וליברמן והמשיך והמשיך. ובינתים, אתה יודע שהפלסטינים בעוני, במשברי זהות, בבלבול, וצומחת שם שנאה כבר דורות על גבי דורות, ואתה יודע שזה רק עניין של זמן עד שהם יתחילו אינתיפאדה שלישית והכל יתפוצץ ויתחיל מהתחלה, אולי בצורה קצת יותר בריאה, ובינתיים אתה מחכה.

ואתה יודע שיש בעיית פליטים ומהגרים ששוטפת את הרחובות ואתה יודע שהם חיים בעוני ולילדים אין חינוך ונוצרות גטאות ותתי תרבויות ומועדונים חברתיים סגורים וקהילות קטנות, ובינתים העוני והפשע יעלו וישתוללו ופתאום מתישהו הם כבר ירצו זכויות כי הם בני אדם על האדמה ויצאו להפגנות ואולי תהיה אלימות והכל יתפוצץ ויתחיל מהתחלה, אולי בצורה קצת יותר בריאה, ובינתיים אתה מחכה.

ואתה לומד את התואר הזה וקורא חדשות ובלוגים ודעות של אנשים, יודע מה קורה מעבר לקו הירוק ויודע על כל משפחה שנזרקה מהבית שלה באור יהודה ועל כל פלסטיני שהוכה על ידי ‘רעולי פנים’ וכל חייל במחסום שנשחתה נשמתו במשך שלוש שנים ועל כל נאנסת שהשופט דיבר אליה מלוכלך ואתה מבין שכבר עשרות שנים, המדינה מתמחה בלהחליט שלא להחליט וזה החטא הגדול ביותר של החברה בישראל שבכל פעם ממליכה עליה ממשלות כאלה ומאמינה שאולי, רק אולי, אולי הפעם.

ואתה פשוט יודע, שהכל יתפוצץ ויתחיל מהתחלה, אולי בצורה קצת יותר בריאה, ובינתיים אתה מחכה.