אדמה חולה

 

כולם מדברים על חוק התקציב שעבר ועל חוק ההסדרים הנורא.
אבל בכל פעם שמדברים על מחטפים מסוג זה, שבו ח”כ מצביעים באופן אוטומטי על חוקים שהם לא קראו מחוסר עניין, מפאת היותם כפופים למשמעת קואליציונית או סתם כי הייתה להם שעה לעבור על מסמך חוקים מנופח בשפה גבוהה ומפותלת – אני חושב על תקנות ההגנה לשעת חרום.
כן, זה אולי לא סקסי כמו דיבורי תקציב וחוק ההסדרים וזה אולי לא סקסי כמו נפתלי “אני הנבטתי כמה וכמה סוגי עדשים בחיים שלי” בנט, אבל בתקנות ההגנה לשעת חרום שבכל שנה מקבלות את חקיקת הכנסת, טמון הזרע למחטפים שציינתי למעלה.

הרי מה יש בתקנות ההגנה האלה? אסופה של סעיפים אנטי דמוקרטים שהתחילו בימי המנדט הבריטי כדי לעשות סדר בין יהודים וערבים ולתת לשלטון את האפשרות לשלוט בשקט. הסעיפים האלה, בכללותם, מציעים את הרעיון המהפכני שהמדינה יכולה לעשות כל מה שהיא רוצה כשהיא במצב חרום. וכל שנה מחדש, מצב החרום מאושר.

מפתה לזרוק את הדיון על תקנות ההגנה לשעת חרום לעניני כיבוש ופלסטינים, אבל יש כאן נדבך עמוק יותר ויש לבחון את הרמה התאורטית, לא (רק) הפרקטית.
ברמה התאורטית, המדינה מדי שנה אומרת לאזרח ‘שמע, דמוקרטיה זה ממש אחלה, אנחנו ממש בעד, לאחותי יש איזה חמש דמוקרטיה ליד הוואזה הפרחונית שהבאנו מציריך, אבל בחייך עזוב אותנו’. המדינה מורשית לפגוע בחופש הביטוי, התנועה, התעסוקה, ההתארגנות ומה לא – כל דבר שהפריץ רוצה, יתקבל. ואם יפריעו לו עם כל מיני חקיקה שיפוטית, אפשר לסמוך על הויינשטיינים של העולם שיעשו איזה די-טור, מסלול עוקף חוקי יסוד וישפצו את מה שצריך.
במסגרת הקונספט הזה, הדמוקרטיה הופכת נחותה הן בעיני הנבחרים והן בעיני הציבור שמקבל בשלוות נפש את התקנות האלה וכאן מתחילה הסכנה האמיתית. השקט והעדר השיחה סביב הקונספט התאורטי מפסל המציאות הזה, צריך להטריד את כולנו לא פחות, אם לא יותר מכל הנושאים האחרים שנתפסים יותר כבוערים.
אם מאפשרים תקנות אנטי דמוקרטיות שאכן פועלות במרבית הזמן נגד האוכלוסיה הפלסטינית, אין סיבה שהרוח הזו לא תביא בקיץ 2013 לכל מיני חוק משילות וסרחים מסוג זה, שיהיו תקפים לכל האוכלוסיה. אז אם לא אכפת לכם מפלסטינים והנושא מעייף אתכם, קחו בחשבון את הנזק לדמוקרטיה הישראלית בכללותה, על השפעתה עליכם.

הגיע הזמן שהציבור יחל לעסוק באבני הבנין של הפוליטיקה הישראלית, לפני התקציב, ולפני הכיבוש. מי שבאמת רוצה להתחיל לתקן, צריך לעקור את השורש הרע הזה, לעזור לאדמה להבריא ולגדל עצים קצת יותר בריאים לאט לאט. זה לא יפתור את כל בעיותינו מכאן ועד בכלל, אבל תהליך ההבראה הזה צריך להתחיל כאן.